sobota, 23 marca 2013

Czarno - biały portret Katherine Hepburn

"Katherine Heburn"
Charlotte Chandler


Katherine Hepburn, aktorka, której sława wcale nie zmiotła ze sceny zwanej Hollywood. Stała się legendą.


Katherine Hepburn, Miss Hepburn, piękna, nieoczywista i pozostająca wierna sobie. Te kilka słów nic nie mówi ani o wielkiej aktorce, jaką była, ani o tym, kim była, gdy kurtyna została opuszczona lub końcowe napisy pojawiły się na ekranie. Charlotte Chandler o wiele więcej ma do powiedzenia w tym temacie. Biografia pt „Katherine Hepburn" przybliża ją, jej marzenia, osiągnięcia, lecz i porażki. Portret bez skazy? Spiżowy pomnik? Nic bardziej mylnego! W zamian za poświęcony czas czytelnik otrzymuje bilet wstępu na wspaniałe przedstawienie, jakim było życie aktorki, gdzie nie brak bardzo osobistych akcentów, wspomnień o wielkich postaciach ze świata filmu i sztuki, ale i podkreślenia roli tych, o których nikt, poza najbliższym gronem, nie słyszał.

Kim więc była Katherine Hepburn? Dzieckiem, dziewczyną, kobietą, aktorką, żoną i kochanką, a przede wszystkim człowiekiem, żyjącym według swoich zasad. Piękna, chociaż rzadko zauważała to patrząc na siebie i szczerze zdziwiona, kiedy mówili jej o tym inni. Oddana pracy i rodzinie, jedno i drugie zajmowało pierwsze miejsce w jej życiu. W biografii znajdziemy wiele osobistych wspomnień z całego życia Katherine Hepburn, ale są one tylko przerywnikiem tego, co najważniejsze – aktorstwa. Ono wypełniało życie kobiety i stanowiło w dużej mierze jego sens. Anegdoty o sławnych kolegach i koleżankach oraz o tym, jak faktycznie wyglądają kulisy filmu czy też spektaklu stanowią świetne tło dla jej dorobku, a jest on ogromny. 

Całość recenzji do przeczytania tutaj
Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi dlaLejdis.pldlaLejdis.pl 

11 komentarzy:

 1. Kolejny raz mnie zachęciłaś:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam nic o kobiecie, świetna recenzja:)

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś nie lubię czytać biografii, ale kto wie ... może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja biografie bardzo lubię, a tę książkę można potraktować również jako wywiad :)

   Usuń
 4. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej kobiecie, dlatego nie jestem zainteresowana jej biografią. Czekam zatem na kolejne recenzje :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdobywczyni 4 Oscarów, warto zobaczyć ją na ekranie :)

   Usuń
 5. Aktorkę znam, jednak nie lubię czytać biografii

  OdpowiedzUsuń
 6. tak samo jak Chabrowa, nie przepadam za biografiami :)

  OdpowiedzUsuń