czwartek, 15 sierpnia 2013

Tajemnica z przeszłości

"Mroczne tajemnice"
Nora Roberts


Dzieciństwo nie zawsze jest okresem beztroski, w jakim dominują słoneczne dni i zabawa, czasem kończy się nagle, bez ostrzeżenia i możliwości powrotu do szczęśliwych dni. Lata mijają, ale to, co kiedyś miało miejsce wcale nie należy jedynie do przeszłości, wciąż gdzieś pozostaje w tle nie dając o sobie zapomnieć, chociaż na co dzień wydaje się zamkniętym rozdziałem. Życie toczy się z pozoru normalnie, lecz pozostają pytania, na których nie ma odpowiedzi, a ich brak szczególnie dotkliwie jest odczuwany w momentach gdy wspomnienia niespodziewanie wracają ...

Emmitsboro nie wyróżnia się niczym wśród setek małych miasteczek rozsianych po Stanach Zjednoczonych. Miłe i spokojne otoczenie, zadbane domy z białymi płotkami i rabatkami pełnymi kwiatów, uczynni sąsiedzi oraz główna ulica z reprezentacyjnymi budynkami, a za miastem okoliczne farmy, gdzie życie płynie w rytm pór roku i prac w gospodarstwie. Dla kogoś kto kilkanaście lat spędził w Nowym Jorku Emmitsboro mogłoby być szokiem kulturowym, lecz Clare Kimball widzi w nim swój dom. Opuściła go dawno temu, przez lata nie wracała, teraz jednak coś ją popchnęło do powrotu, zostawia za sobą światła wielkiej metropolii na rzecz prowincjonalnej mieściny. Co ma w sobie to miejsce czego nie posiada Big Apple? W tym ostatnim zdobyła sławę i uznanie jako artystka oraz oddanych przyjaciół, ale nadal nie dają jej spokoju wspomnienia i wciąż powtarzające się koszmary. Upływ czasu nie pomógł zapomnieć o dawnych przeżyciach, zresztą jak można puścić w niepamięć moment gdy ukochana osoba odbiera sobie życie? Od śmierci ojca Clare minęło sporo czasu, sprawa ta nie daje jej spokoju, chociaż wszystko przecież jest jasne.

Cameron Rafferty powrócił do rodzinnego miasta by uciec od tego, czego doświadczył w stolicy jako stróż prawa. Jednak okazuje się, że jako szeryf Emmitsboro nie dane będzie mu zostawić zbrodnię za sobą. Mroczna tajemnica miasteczka daje o sobie znać, a w takim miasteczku jest ona bardzo widoczna. Kto może stać się za nią i jaki motyw nim kieruje? Ktoś miejscowy czy przyjezdny? Clare coraz częściej wraca myślami do przeszłości, jej prace odzwierciedlają emocje targające nią. Nawet postronni widzą w nich niepokojące demony, ale czy jedynie śmierć ojca jest ich źródłem? Czasem świadomość spycha niewygodną prawdę w najgłębszy zakamarek umysłu po to by nie raniła. Co wydarzyło się w przeszłości Clare i dlaczego niektórzy myślą, że ma to związek z obecnymi wydarzeniami?

Nora Roberts ma na koncie wiele historii w jakich splata się wątek uczuć z sensacyjnym, podobnie jest i w przypadku "Mrocznych tajemnic". Po raz kolejny autorka umiejętnie splotła elementy dwóch gatunków by stworzyć opowieść, w jakiej nie brak tajemniczego klimatu i mrocznych zagadek do rozwiązania, plan pierwszy nie jest tylko zarezerwowany dla tych dwóch motywów, bo łącznikiem są uczucia bohaterów. Sensacja, romans, nietuzinkowe postacie  i zakończenie, dające pole do popisu dla wyobraźni, sprawiają, iż przy lekturze "Mrocznych tajemnic" na nudę się narzeka.

27 komentarzy:

 1. Od lat nie czytałam już nic tej autorki i chętnie bym to zmieniła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też co jakiś czas wracam do tej autorki :)

   Usuń
 2. Ja kiedyś też namiętnie czytałam książki Roberts, świetna autorka:) Najbardziej podobała mi się Zorza polarna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam "Mroczne .." i "Miasteczko Innocence" :)

   Usuń
 3. Bardzo sobie cenię Norę Roberts i jej twórczość :) Tej książki niestety jeszcze nie czytałam, ale na pewno nadrobię.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tej autorki, ale to się zmieni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam też serię Autorki pod pseudonimem J.D. Robbs :)

   Usuń
 5. Masz rację, przy jej książkach nie można się nudzić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam żadnej książki pani Roberts, ale mam ich w domu kilka więc pewnie kiedyś się do nich dobiorę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy krok już został zrobiony - książki czekają w domu ;) Na lekturę tez nadejdzie czas ;)

   Usuń
 7. już dawno znajoma polecała mi tę autorkę, chyba najwyższy czas się z nią zapoznać ; )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też trochę zwlekałam, a teraz staram się być na bieżąco z nowymi tytułami ;)

   Usuń
 8. Moja babcia jest wielką fanką Nory Roberts, więc jeśli nie ma tej książki za sobą to na pewno ją jej polecę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. uwielbiam Norę, jeszcze jedna jej książka z mojej ulubionej serii na mnie czeka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak do tej pory czytałam dwie książki Nory Roberts, romans - podobał mi się ,ale kryminał nie porwała mnie, może kiedyś sięgnę i po tę książkę, ale jak na razie podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie było odwrotnie - kryminał i fantastyka podobają mi się, ale romans nie za bardzo ;)

   Usuń
 11. Ja właśnie skończyłam 'Uczciwe złudzenie'. Recenzję może wrzucę jutro.

  OdpowiedzUsuń
 12. Za autorką nie przepadam, więc raczej spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 13. Swego czasu czytalam sporo ksiazek Nory Roberts. Moze czas siegnac po kolejne?

  OdpowiedzUsuń
 14. nie potrafię się przekonać do tej autorki

  OdpowiedzUsuń