piątek, 21 października 2011

Tam gdzie diabeł mówi dobronac, a święty Antoni dzień dobry

"Okno z widokiem"
Magdalena Kordel


Wspomnienia z dzieciństwa, szczególnie te gdzie Babcia bądź Dziadek zostawili swój ślad często są podporą w trudnych chwilach dorosłego życia. Wraca się do nich i w tych dobrach momentach i gorszych - wtedy pomagają chociaż na trochę zapomnieć o tym co negatywne i dają siłę do zrobienia kolejnego kroku do przodu. Jeżeli do tego dodać odwiedziny miejsca gdzie jako dziecko spędziliśmy niezapomniane chwile to każdy problem wydaje się od razu mniejszy, nawet jeżeli jest się wykładowcą akademickim i zarazem archeologiem. Szczególnie te ostatnie może być całkiem użyteczne w praktyce, gdy do ocalenia jest raj lat dziecięcych, wtedy też zawiązują się niezwykłe sojusze, a to wszystko by Malownicze pozostałe takim nie tylko z nazwy. Świat idzie z postępem, co dla tradycji może oznaczać tylko jedno - "musi" ona ustąpić miejsca nowemu, ale jeżeli w szeregach obrońców jest Babcia Matylda wraz ze swoją młodzieńczą miłością i obecnym chłopakiem równocześnie oraz proboszcz i warszawski profesor to historia ze strony na stronę staje się coraz bardziej ciekawa, a zaskoczenie szybko staje się stałym elementem podczas czytania.
Róża jako dziecko zawarła niezwykłą znajomość z diabłem i świętym Antonim, miejscem spotkań było rozstaje dróg, gdzie niebiański przedstawiciel miał swoją kapliczkę, a w jej cieniu znalazł też miejsce jego piekielny odpowiednik. Przez lata bohaterka powierzała im swoje prośby, oczywiście żartobliwie, ale sentyment z dzieciństwa pozostał. Teraz już jako dorosły człowiek niespodziewanie może obronić nie tylko piękne wspomnienia, lecz również odkryć owiane mgłą przeszłości ruiny i poznać sekrety bliskich sobie ludzi. Jednak nie sama misja ratownicza jest osią fabuły, ważnym motywem jest także życie osobisto-miłosne Róży, o które martwi się szczególnie jej matka i babcia Matylda, równie barwne osobowości co i główna postać.
Perypetie pani doktor, profesora, grupy studentów, rodziny i mieszkańców Malowniczego z tajemniczymi Sudetami w tle chociaż na krótko przenoszą czytelnika do innej rzeczywistości, nie sielankowej, lecz takiej gdzie więzy przyjacielsko-rodzinne sprawiają, iż wszystko jest możliwe, nawet oszustwo, oczywiście w dobrej wierze, staje się prawdą. A tytułowe okno z widokiem ma również swój udział w tej zwykłej i zarazem niezwykłej historii, gdzie swoje miejsce mają święci, diabeł i anioły, a słowo "sielskość" nie oznacza kiczu, lecz ciepły humor i chwile z dobrą lekturą, po której uśmiech zostaje jeszcze długo.Za możliwość przeczytania książki Dziękuję
wyd. SOL

11 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie i okładka taka nastrojowa. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. zapowiada się bardzo ciekawa lektura i chętnie ja poznam, tym bardziej iż słyszałam wiele pozytywnych opinii na jej temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyjemna okładka i równie przyjemna treść, miło że hej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozytywne opinie w pełni zasłużona są dla tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przeczytać. Widać od razu, że to bardzo przyjemna lektura:D
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Może.. kiedyś? Ostatnio zapadam w coś o nazwie ,,nie chce mi się czytać'' :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Pozytywna ksiązka, chętnie przeczytam w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznaję, że książka "brzmi" uroczo, ale jakoś mnie nie interesuje

  OdpowiedzUsuń
 9. To juz chyba z 10 recenzja tej ksiazki, na ktora natrafiam. wow :) lubie romantyczne, kobiece historie i okladke ma piekna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale jaka różnica okładek co nie???
  Prószyński nie miał takich ...kuszących:)

  OdpowiedzUsuń