poniedziałek, 30 lipca 2012

Druga strona życia

"Po tamtej stronie lustra"
Anna Maria Rzeszotowska


Dzień za dniem mija życie, po prostu zwykła codzienność, w jakiej zdarzają się i burzowe chwile i słoneczne momenty, a pomiędzy nimi, mniej lub bardziej zadowalająca, powszedniość. W niektórych sytuacjach zdarza się każdemu odczuwać, że jest nie na swoim miejscu, ale czasem uczucie to jest silniejsze, tak jakby gdzieś czekała na nas właściwa droga życiowa. Nieznane zawsze budzi zainteresowanie, ale czy warto szukać tego czego sami nie umiemy określić? Przecież sami wybraliśmy taki, a nie inny kierunek, więc dlaczego pragniemy tego, o czym nic nie wiemy? Może pociąga nas to co tajemnicze i nieokreślone lub ... intuicja podpowiada to czego nie podejrzewamy, a jest nam przez los przeznaczone.

Pewnie nie raz i nie dwa, podczas oglądania pamiątek po czasach, jakie przeminęły, pojawia się myśl, jakby by to było gdybyśmy mogli przenieść się w daną epokę. Wycieczka taka wydaje się kusząca, poznać nie od strony muzealnej wystawy fakty, zamiast suchych informacji, żywa historia. To co my oglądamy jako pozostałości po wcześniejszych pokoleniach zobaczyć w użyciu, chociaż na parę godzin spojrzeć na to co już miało miejsce w momencie kiedy właśnie wydarzenia dzieją się. Wizja dla wielu kusząca, no, ale wszyscy wiedzą, że to niemożliwe ... Chociaż jedno spojrzenie w lustro może zmienić nasze zdanie w tej kwestii. Z sekundy na sekundę zamiast w dwudziestym pierwszym wieku jesteśmy w osiemnastym stuleciu, bez uprzedzenia, bez jakiekolwiek znaku ostrzegawczego, ale za to z uczuciem, iż wbrew wszystkim znakom na ziemi i niebie, jesteśmy we właściwym miejscu. Szansa spełnienia tego co było w nas głęboko, lecz nigdy niewypowiedziane, jest darem jakiego nie odrzuca się, z drugiej strony w pierwszym momencie kto uwierzyłby w podroż w czasie? Pierwsze co nasuwa się na myśl to, że trafiliśmy na plan filmowy, ale gdy rzeczywistość dociera do nas z całą siłą, wtedy trzeba przedsięwziąć odpowiednie kroki. Jak odnaleźć się w przeszłości, gdzie nikogo nie znamy? A może jest ktoś kto jest nam znany, chociaż nie dosłownie? Niepowtarzalna okazja jest dla Marii, bohaterki "Po tamtej stronie lustra", nie tylko spełnieniem marzeń, lecz przede wszystkim drogą do odkrycia tego co najważniejsze dla niej. Czy w osiemnastym wieku odnajdzie to czego nie umiała znaleźć w swoich czasach? W przyszłości przecież pozostawiła tak wiele niezałatwionych spraw, a nie wie kiedy i czy w ogóle wróci do bliskich. Jednak przeszłość ma w sobie coś co wydaje się elementem, którego brakowało w jej życiu do tej pory. Nowa rzeczywistość oferuje przyjaźń, zrozumienie i uczucia, jakie wydawały się dawno zapomniane. Ale gdzieś w tle wciąż czai się pytanie o powrót, kiedy on nastąpi i jak wpłynie na Marię?

"Po tamtej stronie lustra" nie jest jedynie opowieścią o podróży w czasie, a raczej studium o kobiecie, odczuwającej, że jest we niewłaściwym miejscu i czasie. Na zewnątrz jest postrzegana jako silna i pewna siebie, lecz do tego co kryje się w jej wnętrzu nie dotarł nikt, nawet ona nie zdaje sobie sprawy tak do końca czego jej brakuje. Coś ją niepokoi, ale trudno bohaterce zdefiniować źródło tego uczucia. Jej życie z pozoru jest poukładane i szczęśliwe, jednak pozostaje w nim pewna luka, jaką nie Maria nie umie zapełnić. To co jest jej udziałem w przeszłości pozwala jej spojrzeć inaczej na siebie i bliskie osoby. Autorka pozwala czytelnikowi wniknąć w emocje będące udziałem bohaterki, poznać jej wątpliwości, dzięki czemu historia nabiera całkiem innych barw. Zakończenie jest niespodzianką dla czytających, może nie takiego spodziewają się czytający, lecz inne byłoby sztuczne, a to zaserwowane przez Annę M. Rzeszotowską pasuje idealnie.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukateria oraz Warszawskiej Firmie Wydawniczej

19 komentarzy:

 1. Chyba każdy miał czasem to uczucie, że jest w niewłaściwym miejscu i czasie, a jeśli już mowa o przenoszeniu się w czasoprzestrzeni, chętnie zobaczyłabym na własne oczy XIX wiek :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym chętnie "odwiedziła" czasy starożytne :)

   Usuń
 2. Wiele razy myślałam sobie jakby to było, gdyby chociaż na jeden dzień przeniosła się do XIX lub XVIII wiecznej rzeczywistości. Chętnie poczytam o głównej bohaterce i jej podróży w czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. też czasami miewałam ochotę, aby zrobić sobie cofkę w czasie... najlepiej do czasów rycerstwa... zamków... ówczesnego klimatu - nawet sama do końca nie wiem, co mnie akurat w tym pociąga, ale to silniejsze ode mnie ;]

  OdpowiedzUsuń
 4. Podróż w czasie mogłaby być faktycznie niesamowita! Zwłaszcza że czasami rzeczywiście zastanawiam się "co ja tu robię?". Ech, marzenia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno trzeba uważać o czym się marzy ;)

   Usuń
 5. Ale czasem przeraża to co można zastać w tamtych czasach,np.spójżcie na rozwój medycyny.....
  chybabym się nie zdecydowała...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świat cały czas prze do przodu, więc to co dla nas jest osiągnięciem lub czego nam brakuje w przeszłości, podobnie ocenią ludzie z przyszłości :)

   Usuń
 6. podróże w czasie to w moim przypadku się nie sprawdzają. jakoś nie potrafię się wczuć w takie historie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam kilka podobnych książkek, po tą też sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tej książce. Intrygująca...:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam jak dotąd o tej książce, ale bardzo mnie zaciekawiła. Coraz bardziej mnie intrygują powieści o powracaniu do minionych epok... ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mają w sobie co najmniej nutkę tajemnicy :)

   Usuń
 10. Fabuła brzmi ciekawie, mam nadzieję, że ogólnie całość przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ksiazka jest rewelacyjna . niesamowicie wciaga. warto ja przeczytac

  OdpowiedzUsuń
 12. Z calego serca polecam ta ksiazke!! jest lekka,ciekawa,intrygujaca i zapadajaca w pamiec. Czytalam juz dwa razy i mysle o ponownym siegnieciu po nia:) Za wsze cos nowego..wyczytam.;) Z niecierpliwoscia czekam na koleja opowiesc pani Anny .:)

  OdpowiedzUsuń