Zapowiedzi na rok 2022:
Odważne,
nagradzane, niekonwencjonalne – takie będą powieści, które ukażą się
nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w 2022 roku. Śmiało można powiedzieć,
że będzie to rok noblowski – oprócz wyczekiwanej powieści tegorocznego
noblisty, Abdulrazaka Gurnaha, „Afterlives” w przekładzie Krzysztofa Majera (już teraz można zapisać się na przedsprzedaż), ukażą się również dzieła pierwszej czarnej noblistki w dziedzinie literatury, Toni Morrison. Już w marcu „Najbardziej niebieskie oko”, a we wrześniu zbiór esejów „The Source od Self-Regards” (obie w znakomitym tłumaczeniu Kai Gucio). Kultowych, prawdziwie epickich powieści będzie więcej: na początku roku wznowienie „Syna” Philippa Meyera (tłum. Jędrzej Polak), następnie bestsellerowe „Światło, którego nie widać” Anthony’ego Doerra (tłum. Tomasz Wyżyński) oraz jego najnowsza, święcąca triumfy za granicą powieść „Cloud Cuckoo Land” (tłum. Jerzy Kozłowski).
W literaturze pięknej nie zabraknie też silnych kobiecych głosów współczesnej literatury: kolejna powieść Sarah Moss („Summerwater”, tłum. Paulina Surniak), brawurowe książki Elif Shafak w pięknej szacie graficznej („Czarne mleko” i „The Island od Missing Trees”, tłum. I. Wiśniewska) oraz spektakularny debiut Kiley Reid („Such a Fun Age”, tłum. Paulina Surniak). Po raz pierwszy w Wydawnictwie Poznańskim pojawi się powieść niemieckojęzyczna, „Hard Land” Benedicta Wellsa (tłum. Viktor Grotowicz), pisarza okrzykniętego objawieniem literatury niemieckiej.
W kultowej serii skandynawskiej ukażą się trzy wspaniałe powieści. Już w styczniu pojawi się „Testament” Niny Wähä w tłumaczeniu Justyny Czechowskiej. To intrygująca polifoniczna historia o więzach i traumach rodzinnych. W maju ukaże się silnie oddziałująca na wyobraźnię, napisana w nowatorskim stylu powieść „Pojechałam do brata na południe” uznanej szwedzkiej pisarki Karin Smirnoff (tłum. Agata Teperek). We wrześniu powróci Roy Jacobsen, tym razem jednak nie sam! Wraz z żoną, Anneliese Pitz, zabiorą nas w podróż do odległej Syberii, przyglądając się intymnemu życiu motyli. Będzie to pierwsza ilustrowana książka w serii skandynawskiej!
W zbliżającym się roku nie zabraknie tematów zaangażowanych społecznie, kulturowo i politycznie, a to wszystko w nowej oprawie graficznej. Miłośnicy reportażu będą mogli przeczytać książki polskich autorów, m.in. Karoliny Rogaskiej, która opisze świat sekspracy w Polsce, a także Agaty Romaniuk, Izy Klementowskiej i Olgi Wiechnik. Wiosną zaś premierę będzie miała książka Marka Gevissera „Różowa linia. Jak miłość i płeć dzielą świat” (tłum. A Stachowski) o prawach osób o różnych orientacjach seksualnych oraz o tym, jak tożsamości płciowe dzielą współczesne społeczeństwa. Nie zabraknie również pozycji z gatunku true crime. Latem ukaże się znakomita książka Dave’a Cullena „Columbine” (tłum. A. Stachowski) o strzelaninie w liceum Columbine w stanie Colorado, 20 kwietnia 1999 roku, której sprawcami było dwóch nastolatków. W nowej szacie graficznej ukażą się również bestsellerowe reportaże "Z miłości? To współczuję" Agaty Romaniuk oraz "Grecja. Gorzkie pomarańcze" Dionisiosa Sturisa.
Czy chcielibyście dowiedzieć się, jak żyło się w starożytnym Rzymie, Grecji lub Egipcie? Dzięki nowej serii historycznej Wydawnictwa Poznańskiego będziecie mieli okazję przekonać się, jak zawierało się wtedy małżeństwa, jak traktowało się niewolników, co się jadło i jak dbało się o zwierzęta domowe. Poza tym spodziewać się można fascynującej książki Jana Monhaupta o zwierzętach w Trzeciej Rzeszy. Witold Banach przedstawi nam ród Czartoryskich, a Kamil Janicki pokaże, jak w II RP podchodzono do spraw seksu i erotyki. Jedną z najsilniejszych tegorocznych premier będzie natomiast przełomowa i prowokująca książka Elinor Cleghorn o historii leczenia kobiet, których ciała traktowano w zupełnie inny sposób, niż ciała mężczyzn.
Seria ZROZUM nie zatrzymuje się w dostarczaniu Wam wiedzy w przystępny sposób! Tym razem dowiecie się więcej o historii seksu, morderstwach, filozofii i chemii. Nasi autorzy - Ian Olasov, Kate Biberdorf, Kate Lister oraz Jennifer Wright - odpowiedzą między innymi na pytania, czym była chatka menstruacyjna, czy ludzie są raczej dobrzy, czy źli, jak rozpoznać psychopatę oraz czy kawa daje nam energetycznego kopa. To jednak tylko część z tematów i książek, które zaplanowaliśmy dla Was na ten rok!
Ten rok będzie wyjątkowy pod kątem biografii wydawanych przez Wydawnictwo Poznańskie. Przeczytamy pierwszą pełną biografię Alfreda Nobla, polecimy w kosmos razem z pierwszym człowiekiem, który tego dokonał – Jurijem Gagarinem, a także zastanowimy się nad kondycją współczesnego świata i polityki wraz z George’em Orwellem. A na deser poznamy historię jednego z najbardziej zasłużonych dla muzyki rockowej zespołów na świecie – The Rolling Stones.
W Dzikiej Serii, czyli literaturze eko Wydawnictwa Poznańskiego, w pierwszej połowie 2022 roku pojawią się dwie wyjątkowe książki o przyrodzie: drugie wydanie "Zrób ten zielnik" Łukasza Skopa oraz "Wild Places" Roberta Macfarlane. Wszyscy, którzy podobnie jak my mają zielone naturolubne serce, będą mogli spróbować swoich sił w stworzeniu nietuzinkowego książkowego zielnika, a tych, którzy zechcą poczytać o relacji z dzikim światem, zabierzemy szlakiem nieznanych i omijanych przez turystów miejsc w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
W serii podróżniczej pierwsza połowa roku należeć będzie do Ukrainy. Książka autorstwa Katarzyny Łozy, Polki, która od 17 lat mieszka we Lwowie, opowiada o współczesnej Ukrainie; jej mieszkańcach i ich codziennym życiu, ale także o zachwycających miejscach pełnych turystów i tych, o których nikt nie mówi głośno. Jesienią natomiast wybierzemy się w podróż po mozaikowej rzeczywistości Albanii, a naszą przewodniczką będzie Izabela Nowek, która odkrywa ten fascynujący kraj od ponad dziesięciu lat.
Wielbiciele powieści kryminalnych powinni przygotować sporo miejsca na bibliotecznych półkach! Nakładem Czwartej Strony Kryminału ukażą się światowe bestsellery, trzymające w napięciu książki ulubionych polskich autorów oraz… jeden kryminalny debiut.
W kolejnym tomie powróci Joanna Chyłka, jedna z najpopularniejszych współczesnych postaci literackich stworzonych przez Remigiusza Mroza. Emocji dostarczy również Robert Małecki, który kończy właśnie prace nad nową powieścią i zdradzimy jedynie, że będzie do iście czytelnicza uczta! Mistrzyni kryminału psychologicznego, Małgorzata Rogala, będzie kontynuowała świetnie przyjętą serię „Pełnia tajemnic”, a Ryszard Ćwirlej, twórca kryminałów retro, znów wrzuci w wir akcji Antoniego Fischera. Nie zabraknie też Hanny Greń, która przygotowała dla swoich czytelników kontynuację serii „Wyliczanki”.
W przyszłym roku ukaże się też kolejna powieść Izabeli Janiszewskiej, która w niespełna rok skradła dziesiątki tysięcy czytelniczych serc. Prace nad nową książką kończy też Przemysław Żarski, który po świetnej trylogii z komisarzem Robertem Kreftem zmierzy się z powieścią stand-alone. Przemysław Borkowski zaserwuje nam kontynuację przygód prokurator Seredyńskiej, a Agnieszka Pietrzyk zabierze w sam środek sprawy zaginięcia dwóch kobiet. Spodziewajmy się również powrotu ukochanych bohaterów, ale i nowych odsłon twórczości Anny Rozenberg i Jacka Łukawskiego. Jedną z pierwszych tegorocznych kryminalnych premier będzie najnowsza powieść uwielbianego Bartosza Szczygielskiego „Dolina cieni”.
Kryminalną ucztę doprawią zagraniczne powieści: „Niewidzialna dziewczyna” Lisy Jewell, „One by one” Ruth Ware oraz książki Ann Cleeves i Aleksandry Marininy. Po świetnym przyjęciu powieści Catriony Ward nie zabraknie jej kolejnej powieści „Sundial”. Wisienką na torcie będzie nasz jedyny tegoroczny debiut – „Kraina złotych kłamstw” Anny Górnej.
W 2022 roku powieści obyczajowe Czwartej Strony przyniosą nam sporo emocji! Rozpoczniemy z Agatą Przybyłek i dziesiątym tomem bestsellerowej serii z domkami. Już w styczniu przeczytacie osadzoną w sielskim klimacie powieść „Zawsze będę cię kochać” o trudnych powrotach i nieoczekiwanych spotkaniach. Nie będzie to jedyna książka tej pisarki, bo już w marcu do księgarń trafi drugi tom z serii „Dłuższa przerwa”.
Z zimowej melancholii wyrwie nas Ania Chaber, ubiegłoroczna laureatka konkursu na jesienną powieść obyczajową. W podróż do Londynu tropem tajemniczych fotografii zabierze nas Klaudia Muniak. Jeszcze w lutym Ewelina Miśkiewicz powróci z 4 tomem serii „Babski Wieczór” o sile kobiecej przyjaźni i radzeniu sobie z przeszłością. Zimę pożegnamy kolejną książką Natalii Sońskiej. To historia, która udowadnia, że ponowne zakochanie się w tej samej osobie jest możliwe, a prawdziwą miłość warto pielęgnować.
Klaudia Bianek przygotowała długo wyczekiwane zakończenie serii „Nieobojętność”. Książka o Kamilu Przyborze i Agacie Targosz to historia, obok której nie można przejść obojętnie. Joanna Szarańska powróci z kolejnym tomem serii ze zwierzątkami. Kto tym razem zagości na okładce i stanie się bohaterem książki? Tego nie zdradzimy, ale warto czekać!
Nie zabraknie też pozycji, które zawojowały zagraniczne rynki wydawnicze, wśród nich „Papierowy pałac” Mirandy Collway Heller (tłum. Katarzyna Makaruk) i „Malibu Rising” Taylor Jenkins Reid (tłum. Kaja Makowska).
W 2022 roku w We need YA ukażą się bardzo różnorodne powieści, które niezaprzeczalnie zapewnią młodym i starszym czytelnikom moc rozrywki. Styczeń podbije książka "Cały ten czas" siedemnastoletniej Hani Czaban — to nasze literackie odkrycie! Historia o świecie, w którym czas się zatrzymał, a ludzkie niegodziwości przybrały jeszcze wyraźniejsze kształty. W lutym powróci ukochana przez wielu Elizabeth Lim z kontynuacją książki "Tkając świt. Snując zmierzch" (tłum. Kaja Makowska) zabierze nas z powrotem do A’landii i rozpali serca bajkową przypowieścią o wielkiej miłości!
W drugiej połowie roku zagłębimy się w życie Ben, niebinarnej postaci, która będzie musiała stoczyć bitwę o swoją przyszłość. Nie obejdzie się też bez sercowych rozterek — nadciąga "I Wish You All the Best" autorstwa Mason Deaver (tłum. Artur Łuksza). Jedną z ważniejszych powieści, które wydamy, będzie również bestsellerowe "Grown" Tiffany D. Jackson (tłum. Kaja Makowska): historia druzgoczącej, toksycznej relacji, zmieniająca wyobrażenie o muzycznym biznesie.
W 2022 roku Zygzaki przygotowały dla najmłodszych kilka niespodzianek oraz kontynuacje ulubionych serii. Nowy rok rozpoczniemy ucztą dla wszystkich, którzy kochają książki i marzą o tym, by porozmawiać z Anią z Zielonego Wzgórza albo spotkać się z Alicją w Krainie Czarów – do fascynujących literackich krain zabiorą nas bohaterowie książki Anny James „Tilly i książkowi wędrowcy” (tłum. Adrian Tomczyk). To zresztą niejedyna podróż do świata opowieści, jaką przygotowaliśmy – Elif Shafak, doskonale znana dorosłym czytelnikom, jest też autorką pięknej, baśniowej książki dla dzieci „Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia” (tłum. Agnieszka Ayşen Kaim).
Mamy też dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą doczekać się kolejnych przygód magicznego rodzeństwa – druga część bestsellerowej serii Anety Jadowskiej „Franek i Finka” to w tym roku nasz prezent dla Was z okazji Dnia Dziecka. Nie zawiodą się też fanki i fani Cassidy Blake i jej mrocznych wypraw za Zasłonę, która oddziela świat żywych od świata duchów. W tym roku ukażą się aż dwa tomy „Miasta duchów”, niesamowitej serii autorstwa Victorii Schwab (tłum. Maciej Studencki)
Przygotowujemy też oryginalne książki obrazkowe, a wśród nich jedną zupełnie wyjątkową poetycką opowieść o tym, że dzieci mogą zmienić świat. Jej autorką jest Amanda Gorman – najmłodsza poetka, która odczytała swój wiersz podczas zaprzysiężenia prezydenta Joego Bidena. Piękne słowa układają się w piosenkę „Change sings” (tłum. Margaret Amaka Ohia-Nowak), a towarzyszą jej malarskie ilustracje cenionego amerykańskiego artysty Lorena Longa.
To będzie bardzo obfity rok. Jest w czym wybierać.
OdpowiedzUsuńFakt - jest w czym wybierać :-) . Ja czekam na książkę tegorocznego Noblisty oraz książkę o Rzymie i Grecji. Serdecznie pozdrawiam :-)
OdpowiedzUsuńCiekawe pozycje, spory wybór, będzie co czytać! :)
OdpowiedzUsuńNikt nie będzie narzekał na to, że nie ma czego czytać w przyszłym roku.
OdpowiedzUsuńCzeka nas mnóstwo dobrego :)
OdpowiedzUsuńPrzyznaję, że nawet nie sprawdzałam zapowiedzi na przyszły rok
OdpowiedzUsuńBędzie co czytać!
OdpowiedzUsuń