wtorek, 21 lutego 2012

Nie tylko czerwona ...

"Błękitnokrwiści"
Melisa de la Cruz


Wampiry to przebój ostatnich kilka lat, wcześniej także cieszyły się popularnością, jednakże dopiero teraz są obecnie prawie wszędzie, czasem nawet otwierając lodówkę można spodziewać się ich pojawienia. Wydaje się, że wszystko co możliwe w tym temacie już powiedziano, napisano, sfilmowano, itd., a a nawet skopiowano wiele razy. Po co więc sięgać po raz kolejny po temat tak wyeksploatowany? Może by przedstawić własny pomysł na krwiopijcze istoty, gdzie zamiast koloru czerwonego jest błękitny i nie tylko ta różnica odróżnia tę historię od innych.

Potomkowie pierwszych przybyszów, którzy przybyli do Ameryki Północnej, są dla Stanów Zjednoczonych tym kim dla Europejczyków książęta, księżne i arystokracja. Wielkie fortuny, popularność, bycie na świeczniku, to codzienność większości rodzin uczniów ekskluzywnej nowojorskiej szkoły. Nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby nie mały szczegół, większość z nich to wampiry. Przez stulecia do perfekcji została przez te istoty opanowana sztuka kamuflażu, w końcu na pierwszy, a nawet drugi rzut oka, nie różnią się od reszty ludzkości - lubią luksus, słońce, sławę i prestiż. No może są ładniejsi, wyżsi i nadwaga im nie grozi oraz co najważniejsze - nieśmiertelność, a raczej odradzanie się co jakiś czas. Jako dzieci są nieświadomi swojej prawdziwej natury, dopiero wraz z wiekiem dojrzewania zachodzą w nich zmiany, a raczej wraca pamięć o przeszłych egzystencjach. Wspomnienia są przekazywane dzięki krwi, to ona jest nośnikiem wiecznego życia i gwarancją powrotu, gdy jej zabraknie nadchodzi śmierć.
Schuyler jest zwyczajną uczennicą, może nie do końca, bo w tłumie nastolatków wyróżnia się stylem ubierania i co ważniejsze sposobem bycia i charakterem. Dziewczyna przygląda szkolnemu otoczeniu, pozostając na uboczu, lecz wbrew pozorom nie ginie w tłumie, jako outsiderka wraz z przyjaciółmi obserwuje to co ma miejsce wokół niej, a wiele dzieje się. Śmierć dziewczyny, uczącej się w tej samej szkole budzi niepokój szczególnie u rodziców, co wydaje się zrozumiałe, ale inicjuje cały łańcuch wydarzeń, mających swe źródła u samego zarania powstania wampirzej rasy. Okazuje się, że zagrożenie czai się blisko i jest niedoceniane przez większość, jedynie nieliczni widzą niebezpieczeństwo, jednak ich głos od dawna bywa pomijany lub wręcz ignorowany. Trudno spojrzeć niewygodnej prawdzie w oczy oraz tym, którzy zapowiadają powrót odwiecznego wroga, łatwiej jest żyć złudzeniami i odsuwać niewygodną prawdę od siebie. Babka Shuyler nie zapomniała tragedii sprzed prawie czterystu lat i wcześniejszych starć z odwiecznym przeciwnikiem, jednak jej czas się dopełnił - teraz czas na wnuczkę i walkę w imię tego co było i dopiero ma być, istotę stojącą pomiędzy dwoma gatunkami ... A w tle zdrajca bądź zdrajczyni oraz nieprzyjaciel wyprzedzający o krok swoje ofiary.

"Błękitnokrwiści" opierają się na wampirach, a raczej są punktem wyjścia dla historii, wydającej się początkowo skrzyżowaniem serialu "Plotkara" z tematem krwią słynącym, ale to zaledwie wstęp, bo autorka bardzo ciekawie zaprezentowała swój pomysł w wydawałoby się wyeksploatowanym motywie. Jej bohaterowie w pierwszym momencie wydają się być stereotypowi - bogata i zblazowana młodzież, zdystansowana outsiderka, do tego, w ramach uzupełnienia - skrywane pilnie sekrety oraz pogmatwane koneksje rodzinne.Jednak to tylko pozory, bo pod nimi kryje się ciekawa intryga z zaskakującymi postaciami i wątkami oraz Nowym Jorkiem w tle. "Błękitnokrwiści" to pierwszy tom serii, odkrywający zarys fabuły, lecz równocześnie stawiający wiele pytań, na które odpowiedzi nie zawsze są jednoznaczne i od razu udzielane. Zakończenie jest zarazem wstępem do kolejnej części, gdzie akcja wydaje się jeszcze przyśpieszać.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukateria
oraz wyd. Jaguar

23 komentarze:

 1. Ja tam najbardziej lubię Mimi. ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimi ma w sobie niezaprzeczalnie to "coś" ;)

   Usuń
 2. Różne opinie czytałam o tym cyklu, ale muszę na sobie sprawdzić czy mi przypadnie do gustu:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem po pierwszej części i mile mnie zaskoczyła :)

   Usuń
 3. Mnie czytając te książkę też na myśl przyszła Plotkara.
  Przeczytałam i zrecenzowałam już 5 część i wciąż dobrze oceniam tę serię, jednak akcja znacząco zwolniła. No i nie ma tylu marek ubrań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na razie tylko I część przeczytana, zobaczymy jak będzie dalej :)

   Usuń
 4. Średnio lubię połączenie wampir-anioł. Przyznam jednak, że w tej serii przebrnęłam aż przez całe trzy części i może kiedyś doczytam nawet do końca. Coś jednak musiała w sobie mieć, mimo iż nie zachwycała aż tak bardzo na początku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyróżnia się w zalewie wampirycznych książek :)

   Usuń
 5. Szykuję się na tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio raczej uciekam od tej tematyki, ale jeszcze się zastanowię nad tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wampiry traktuję wybiórczo, ale ta przypadła do gustu :)

   Usuń
 7. Przeczytałam już niemal wszystkie części. Błękitnokrwistych lubię, ale ciężko to przychodziło. Całe szczęście, że każdy tom robi się ciekawszy od poprzedniego :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zbieram całą serię. Tka już mam,że nie rozpocznę czytania póki nie zbiorę wszystkich książek. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytam serię różnie - czasem od początku, czasem od końca, a i od środka się zdarza ;)

   Usuń
 9. Ja mimo wszystko nie mam dosyć wampirów. Chętnie sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak historia ciekawa to i wampir ciekawy :)

   Usuń
 10. Mam w planach więc na pewno się skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja teraz czytam trzecią część, ale raczej nie podoba mi się ta seria.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja też przebrnęłam przez 3 tomy, ale daleko mi do zachwytów. A pierwszą część uważam za dotychczas najsłabszą

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam w najbliższych planach ją przeczytać. W najbliższym czasie pojawi się w mojej biblioteczce, więc wtedy zobaczymy :))

  OdpowiedzUsuń
 14. Owszem, czytałam pierwszą część, ale zupełnie mi nie podeszła, cała historia wydała mi się naciągana, temat wampirów oklepany, a bohaterowie powierzchowni.

  OdpowiedzUsuń