piątek, 23 września 2011

Nie tylko Noblistka

"W poszukiwaniu światła. Opowieść Marii Skłodowskie-Curie"
Anna Czerwińska-Rydel

Osiągnięcie Marii Curie-Skłodowskiej w dziedzinie fizyki i chemii są znane na całym świecie, szczegóły jej życiorysu także, w mniejszym lub większym stopniu. Suche encyklopedyczne dane, że ktoś urodził się w tym roku, a zmarł w tamtym, pomiędzy tym datami dokonując odkryć naukowych nie oddają nawet w części człowieka - jego życia, ludzi go wspierających, tego co wpłynęło na to kim się stał i był. Fakty, daty, nagrody, to jedna strona biografii wielkich naukowców, ale gdzieś pomiędzy nimi kryje się osoba, która kiedyś była dzieckiem, miała rodzinę i właśnie to wszystko razem sprawia, iż zamiast jednowymiarowego symbolu mamy pełen kolorów portret, oddający w dużym stopniu prawdziwego człowieka. "W poszukiwaniu światła (...)" jest opowieścią o podwójnej noblistce skierowaną do młodszego czytelnika, lecz również starsi znajdą wiele ciekawych informacji. Autorka w formie powieści przytacza najważniejsze fakty z życia Marii Curie- Skłodowskiej od czasów dzieciństwa, aż do momentu jej śmierci. Książka szeroko omawia najważniejsze fakty z życie noblistki, przybliżając młodszym odbiorcom niezwykłą kobietę. Ukazanie lat dzieciństwa naznaczonych chorobą i przedwczesnym odejściem matki oraz najstarszej siostry oraz pierwszych trudnych wyborów związanych z edukacją pozwala ujrzeć Marię Curie-Skłodowską od innej strony. Chociaż teraz wydaje się to niewiarygodne w czasach jej młodości studia uniwersyteckie nie były dostępne w Królestwie Polskim, wraz z siostrą chciały studiować, tak jak starszy brat, ale gdy on mógł uczyć się w Warszawie im pozostawał tylko wyjazd z kraju by móc spełnić to marzenie. Urzeczywistnienie pragnienia sióstr wymagało podjęcia niełatwej decyzji o odroczeniu dalszej edukacji młodszej czyli Marii i jej pracy jako guwernantki, dzięki czemu mogła pomóc sfinansować studia medyczne starszej - Bronisławie. Nie tylko ta strona życia jest przedstawiona, lecz również bardziej prywatna - uczuciowa. Nim przyszły nagrody lata upłynęły na nauce i badaniach, ważnym jest również podkreślenie, że obraz tego jakim była człowiekiem został oddany bardzo wiernie.

Czytałam kilka biografii Marie Curie - Skłodowskiej, ale ta autorstwa Anna Czerwińska-Rydel przedstawia w doskonały sposób człowieka jakim była, nie zarzuca czytającego datami, szczegółami, co jest ważne gdy czytelnikiem lub odbiorcą tekstu ma być nie dorosły, a ktoś młodszy, chociaż i starsi nie poczują się zawiedzeni tą gawędą biograficzną. Opowiadanie podzielone jest na dwie części, z których każda zawiera tytułowane rozdziały, dzięki czemu czytanie może być bez problemu podzielone na fragmenty łatwiejsze do zapamiętania oraz uzupełnione fotografiami rodzinnymi i ilustracjami. Książka ta jest świetnym punktem wyjścia do dalszego zdobywania informacji i pogłębiania wiedzy o noblistce i to nie tylko od strony jej dokonań na polu naukowym, lecz także interesującego życia poza nim.Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi
Sztukateria oraz wyd. Bernardinium

7 komentarzy:

 1. Tym razem spasuje, gdyż nie czuje zainteresowania biografią tej autorki. Może kiedyś zmienię zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Sklodowską! Z chęcią sięgnę po tą lekturę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Biografia napisana przystępnie i ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. na polce w mojej bibliotce jest biografia Skłodowskiej, nie pamiętam kto jest autorem... mam ochote ją przeczytać, ale zabieram sie do lektury jak 'pies do jeża' :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta jest trochę pod młodszego czytelnika, ale i starsi nie będą się nudzić ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za biografiami, ale jeśli będę zmuszona zapoznać się z życiem naszej genialnej noblistki, z pewnością sięgnę po to wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja się skuszę, bo również lubię biografie

  OdpowiedzUsuń