Strony

poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Podsumowanie kwietnia

Kwiecień był dla mnie intensywnym miesiącem. Dni były stanowczo za krótkie, a tygodnie mogłyby być dłuższe. Nagle okazało się, że dzisiaj już trzydziesty kwietnia, więc czas na podsumowanie. Udało się opublikować 26 postów, 11 recenzji oraz przeczytać 16 książek. Przede mną maj, oby był spokojniejszy ;)

Spis recenzji:

"Nie ma nieba" Jolanta Kosowska
wyd. Novae Res 

"Tamta dziewczyna" Erica Spindler
wyd. Edipresse Książki 

"Fabryka wiatru" Beata Mieczkowska-Miśtak
wyd. Novae Res 

"Pierwszy Róg" Richard Schwartz
wyd. Initium 

wyd. Kobiece 

 Magdalena Witkiewicz, Marzena Gorchowska
wyd. Od Deski do Deski 

Agata Suchocka
wyd. Initium 

"Umysł" Audrey Carlan
wyd. Edipresse Książki

"Co się stało" Karolina i Hans Lijklema
wyd. Widnokrąg

wyd. Widnokrąg

wyd. Widnokrąg
 

niedziela, 29 kwietnia 2018

TO się stało :)

 „Co się stało?”


Karolina i Hans Lijklema


Świat widziany oczami dziecka różni się od tego co zauważamy my, zwłaszcza gdy dotyczy to codziennych mniejszych i większych katastrof vel ciekawostek dnia codziennego niedocenianych przez dorosłych. Nasi Milusińscy często zaskakują nas swymi pomysłami czasem wywołując uśmiech, a czasem zgoła coś odwrotnego. Takie sytuacje można wykorzystać by rozpocząć lekturę, w której dużą rolę odgrywa fantazja i własne opowiadanie.

Plamy, wypadki i straszny bałagan są nieodłącznymi towarzyszami w poznawaniu otoczenia. Oczywiście starsi mają najczęściej odmienne zdanie i nie widzą tego co dzieci – okazji do zabawy i sprawdzania co będzie kiedy … brat pokaże jak jeździ się na rolkach albo dziadek zacznie przesadzać rośliny lub gdy zapomnimy posmarować się odpowiednim kremem przed wyjściem na mocne słońce. Zresztą takich wydarzeń ma miejsce wiele w ciągu tygodnia, a niekiedy nawet jednego dnia. Spojrzenie na nie z perspektywy Milusińskich daje najczęściej odmienny obraz sytuacji niż wydawało się. Tłumaczenia bywają nie tylko ciekawe, ale i pokazują jak zbyt często bagatelizujemy wielkie odkrycia małych ludzi.


Seria książeczek „Co się stało” jest wspaniałą okazją do wprowadzenia dziecka w świat słowa pisanego, a jednocześnie daje mu swobodę wypowiedzi. Duże litery, mało tekstu oraz spore obrazki pozwalają na pierwsze próby samodzielnego czytania, ale także na własne opowiedzenie własnymi słowami. Książeczki mają swoje odrębne motywy przewodnie – wielkie plamy, małe wypadki, straszny bałagan, które pomysłowo obrazują codzienne wydarzenia spod znaku katastrof małych i tych ciut większych. Autorzy z humorem i w kilku słowach podsumowują co się wydarzyło, a rysunek jest podsumowaniem, jednak pytanie „co się stało?” zachęca do opowiedzenia własnej historyjki. Wydawnictwo Widnokrąg dołożyło również starań by książeczki zostały wydane w przyciągającej wzrok kolorystyce, twarde okładki ułatwiają ich używanie. Autem są także całostronicowe rysunki, wyraźne i pozwalające dostrzec powiązania z tekstem umieszczonym tuz obok.  Karolina i Hans Lijkema z humorem poruszają ważne sprawy i pozwalają na samodzielne wyciąganie wniosków.




 Za możliwość zapoznania się

 z książką

dziękuję 

wydawnictwu Widnokrąg

sobota, 28 kwietnia 2018

Spotkanie autorskie

W ubiegłym tygodniu miały premierę dwa tytuły Agnieszki Lingas-Łoniewskiej - dylogia "Kiedy zniknę" i "Kiedy wrócę". Wczoraj można było spotkać się z pisarką na spotkaniu autorkim w Katowicach. Oprawę muzyczną zapewnił zespół All The Wrong Ways, który nagrał piosenki pochodzące z obu książek  :)


 Co zrobiliście tamtego lata?

Mateusz to utalentowany gitarzysta i autor pięknych piosenek. Razem z matką i siostrą mieszka w niewielkiej Rokietnicy. Kiedy otrzymuje szansę na zrobienie kariery rockowej, nie waha się ani chwili, aby wyrwać się z dusznego, przeoranego podziałami miasteczka i zapewnić sobie lepszą przyszłość.
Jednak gdy wszystko wydaje się wreszcie układać, na jaw wychodzi tajemnica z przeszłości. Mateusz, chcąc nie chcąc, będzie musiał się z nią zmierzyć i ponieść konsekwencje wydarzeń, które miały miejsce jeszcze przed jego narodzinami.
Kiedy zniknę to pierwsza część dylogii o dawnych sekretach i dramatycznych decyzjach, oraz o tym, że dzieci nie powinny odpowiadać za grzechy rodziców.
 Mateusz wyjeżdża na Podkarpacie i tam spotyka dziewczynę, która skrywa koszmarną tajemnicę. Kosma nie może wybaczyć sobie tego, co się stało i odsuwa się od Matyldy. Wojtek i Ewelina wyjeżdżają z Rokietnicy, a Leon i Weronika stają przed bardzo poważnym wyborem. Znowu niewyjaśnione, zadawnione spory zdają się wpływać na życie młodych ludzi, a tajemnice z przeszłości nadal ciążą nad bohaterami niczym okrutne widmo sprzed lat. Czy miłość jest na tyle mocna, że poradzi sobie z ludzką nienawiścią i złem w czystej postaci?

„Kiedy wrócę” to dramatyczny drugi tom dylogii o młodości, zdradzie, zemście i bolesnych meandrach życia.






Kilka fotek ze spotkania autorskiego:




















Zapraszam także do zapoznania się 
z muzyką zespołu All the Wrong Ways
;)


piątek, 27 kwietnia 2018

Bolesna lekcja


„Umysł”
Audrey Carlan

Miłość usypia czujność, nawet najbardziej ostrożni nie zawsze umieją się oprzeć obietnicom spełnienia marzeń o bliskości drugiego człowieka i szczęścia dzielonego z nim. Jednak czasem rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana niż można było przypuszczać, a problemy zaczynają coraz dotkliwiej zakłócać beztroskie chwile. Nie każde uczucie jest w stanie przetrwać burze, niepewność i przede wszystkim strach o drugą osobę, czasem jednak trzeba także zawalczyć o jedno i drugie oraz o siebie samego.

Gigi nie przypuszczała, że jej życie ułoży się tak jak nawet nie marzyła, zresztą doświadczenia z przeszłości nauczyły ją, że to co wydaje się szczęściem może okazać się dramatem. Chase jest mężczyzną, który zawsze zdobywa to czego pragnie, nie przyjmuje odmowy. Związek tak różnych ludzi wcale nie jest sprawą niemożliwą, zwłaszcza gdy każde z nich gotowe jest na ustępstwa i dostrzegają, że to co ich łączy nie jest czymś zwyczajnym i oczywistym. Jednak komuś nie podoba się miłość tych dwojga, nawet więcej – przeszedł z teorii do praktyki, wymierza precyzyjne i bolesne ciosy. Ktoś taki jak Chase nie zamierza tylko obserwować jak stalker niszczy Gigi, zaczyna własne dochodzenie, ale nie tak łatwo odnaleźć kogoś chcącego pozostać w cieniu. Kolejne wydarzenia nakręcają spiralę cierpienia i to nie tylko kobiety, krąg zranionych powiększa się, a winny wciąż pozostaje nieuchwytny. Czy miłość przetrwa te trudne momenty? Przeszłość powraca niczym koszmar, coraz częściej i coraz mocniej otwierając stare rany, lecz Chase wciąż stoi murem za ukochaną i wspiera ją na każdym kroku. Jednak zło również jest silne i wie gdzie uderzać by bolało najmocniej … Zniszczyć człowieka wcale nie jest trudno …

Druga część cyklu Audrey Carlan ma charakter mroczniejszy niż pierwszy tom. Znani czytelnikom bohaterowie stawiają czoła prześladowcy, którego nie do końca docenili, jak się okazuje w trakcie lektury. Historia, w jakiej główną rolę odgrywały uczucia oraz namiętność zaczyna również mieć charakter sensacyjny. Emocje także zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę, zwłaszcza te z pogranicza lęku i stawiania czoła niebezpieczeństwu. Autorka z jednej strony pokazuje sielską egzystencję, w której nawet przysłowiowego ptasiego mleka nie brakuje, a z drugiej wciąż postacie mają świadomość, że grozi im niebezpieczeństwo. Te dwa całkowicie przeciwstawne klimaty tworzą historię gdzie z góry zakładane scenariusze okazują się nietrafione. Audrey Carlan utrzymała atmosferę zmysłowego związku dwojga głównych bohaterów, jednakże beztroska zakochanych osób jest przeplatana jest walką o to by zdobyte uczucie przetrwało i przede wszystkim nie zostało zniszczone przez demony nie tylko z przeszłości. Tytuł drugiej odsłony serii „Umysł” znajduje odzwierciedlenie, rodzących się wątpliwości oraz obrazów związanych z przeszłością oraz bolesnymi doświadczeniami, które zatruwają umysł i ranią ciało.




 Za możliwość przeczytania książki
dziękuję 
 
https://www.facebook.com/edipresseksiazki/




czwartek, 26 kwietnia 2018

Rebis dla młodszych czytelników

Za niedługo Dzień Dziecka, pomysłów na prezenty na pewno nie zabraknie, ale jeden rodzaj zawsze szczególnie bardzo lubiłam - książki. Wydawnictwo Rebis przygotowało kilka tytułów, które zwracają swoją uwagę i zawartością i wydaniem :)


Witaj, czytelniku, w świecie, w którym półki z książkami są zaczarowane, bibliotekarze okazują się czarodziejami, a zaklęcia nie są rzucane na wiatr…
Archie i jego przyjaciele z Klubu Alchemików wytrwale przepisują zaklęcia zawarte w magicznych księgach, lecz ktoś wykorzystuje ich moc do czynienia zła. Mroczny Płomień rośnie w siłę, a powstrzymać go może jedynie odnalezienie przepowiedni Fabiana Greya. Archie jest bliżej odkrycia prawdziwego znaczenia proroctwa, niż sądzi. Czy odkryje swoje przeznaczenie, ochroni przyjaciół i ocali magię?






Dzięki tej książce będziesz podróżować i odkrywać świat, nie ruszając się z domu. Zostaniesz towarzyszem najwybitniejszych naukowców i odkrywców w dziejach, począwszy od czasów Marca Polo, a skończywszy na dwudziestowiecznych kosmonautach. Zobaczysz, jakie cechy mają prawdziwi globtroterzy… i może odkryjesz je w sobie.








W Saint-Martin trwa wielkie święto. Angelina i Pierre, ojciec Sebastiana, biorą ślub. W życiu chłopca szykują się wielkie zmiany. Sebastian jednak nawet nie chce o nich słyszeć! Pragnie tylko opiekować się Bellą i trójką jej szczeniaków, które tej zimy przyszły na świat. Nieoczekiwanie jednak psy znajdują się w wielkim niebezpieczeństwie…








 

12-letnia Kine musi wstawać rano, musi chodzić do szkoły i na pływalnię, musi żyć z przezwiskiem Bańka, a na dodatek musi śpiewać w beznadziejnym chórze gwiazdkowym. Musi żyć według durnych reguł, w durnym miasteczku, w durnym świecie.  Ale pewnego dnia zdarza się cud! Znajduje szklaną kulę, która daje jej schronienie przed światem. Bańka zamieszkuje w bańce, która potrafi latać i spełnia życzenia!