niedziela, 2 grudnia 2012

Tajemnica z krypty

"Skarb wilkołaka"
Jakub Nowak


Przeszłość kryje w sobie wiele zagadek i tajemnic, jedne są znane i wielu spędza sen z powiek ich rozwiązanie, istnienia innych nikt się nie domyśla, bo wiedza o nich zaginęła gdzieś w dziejowych odmętach. Czasem przypadek sprawia, że po stuleciach "uśpienia" sekret ponownie wychodzi na światło dzienne i to w momencie gdy nikt nie wydaje się na to przygotowany. Wszystko co z nim związane zostało dawno zapomniane, a na zdobywanie wiadomości czasu zbytnio nie ma, szczególnie, że to co ze sobą przynosi wzbudza wiele kontrowersji. Szybko też rodzi się pytanie czy to splot okoliczności zaistniał czy wprost przeciwnie zadziałało coś zupełnie innego. Jeżeli tak długo "coś" pozostawało w ukryciu, może był istotny  powód takiego stanu?

Klasztor to nie jest miejsce gdzie Andrzej i Krzysztof czuliby się na swoim miejscu, ale gdy z pracą krucho nie ma co narzekać. Właściwie zakonnicy nie przeszkadzają młodym architektom, a zajęcie może i nie jest zbyt ciekawe, lecz bardziej dotkliwie odczuwalny jest brak rozrywek, przynajmniej do czasu. Krzyk, a raczej wycie stawia na nogi wszystkich mieszkańców klasztornego kompleksu. Nikt nie chce przyznać się, że jest autorem tego dość niecodziennego żartu, a może to jakieś zabłąkane zwierzę dostało się do piwnic? Kolejny dzień przynosi odkrycie, jakie mogłoby być niepokojące gdyby nie patrzeć na nie logicznie, w końcu kościelna krypta ze szczątkami dawnych mnichów nie stanowi żadnego zagrożenia. Pojawia się tylko jedno zastrzeżenie - kto ośmiela się wykorzystywać zmarłych do niepokojenia żywych i dlaczego właśnie teraz? Odpowiedź mogła kryć się na dziwnym obrazie, ale znika on szybko, a klasztorne mury stają się świadkami kolejnych dziwnych wydarzeń. Piekielne wycie zaczyna się powtarzać co noc, a dzień przynosi makabryczne "niespodzianki", czyżby podziemna krypta była czymś więcej niż wydawało się na początku? Co tak naprawdę kryje jej wnętrze i jaki ma to związek z nocnymi koszmarami Krzysztofa? Archeolodzy przecież prowadzili badania i niczego nie odkryli w tym miejscu, ale może to nie był odpowiedni moment? Jeden z naukowców ma własną teorię, jeśli się potwierdzi się to będzie przełomem w nauce, lecz nadal pozostaje sprawa tego co dzieje się w nocy. Jednak "coś" daje o sobie znać, chociaż wydaje się niemożliwe by było prawdą ... Zbiorowe halucynacje, opętanie albo ...? Uwierzyć w to co się widzi trudno, ale czy jest inne wytłumaczenie? Przeszłość kryje wiele niewiadomych, a jedna z nich wiąże się z czasami kiedy państwo Polskie było dopiero u swego zarania ...

Powiązanie współczesnej Polski i historii, sięgającej do czasów pierwszych Piastów, niezbyt często gości na łamach książek. Okazuje się jednak, że można z tych dwóch przedziałów czasowych spleść interesującą opowieść, gdzie spotyka się przeszłość z teraźniejszością. Czytelnik jednocześnie wraz bohaterami rozwiązuje zagadkę, kryjącą się w murach starej krypty oraz to co wydarzyło się prawie tysiąc lat wcześniej i nie pozostaje bez echa obecnie. Tytułowy "Skarb wilkołaka" to coś więcej niż można się spodziewać, lecz odkrycie tego jest jednym z elementów intrygi, składającej się z wielu detali.


Za możliwość przeczytania książki Dziękuję
wyd.  NOVAE RES33 komentarze:

 1. Jeśli jest intryga to jak najbardziej książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe połączenie. :) Kuszące. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawie. Będę miała na uwadze tą ksiązkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może być interesująca, rozglądnę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie sobie. Nie zaciekawiła mnie chyba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam,że uwielbiam historie owiane nutką tajemniczości i sewowane dawki zagadek,tematyka jak najbardziej wpasowuje się w moje gusta..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tajemnic jest kilka, a ostatnia zostaje zaserwowana na koniec :)

   Usuń
 7. Jeszcze nie słyszałam o tej książce.. Interesująco się zapowiada.:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Jejku, mimo pozytywnej oceny - spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak sobie myślę, że to chyba jednak nie w moim klimacie. A przynajmniej nie obecnie. No i ta okładka - brrr... :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klimat dość mroczny,a okładka w podobnej atmosferze ;)

   Usuń
 10. Wow! Zapowiada się ciekawie. Okładka książki upiornie dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Słowo intryga to dla mnie wystarczają zachęta. Ciągle czekam na coś co pozbawiłoby mojego prywatnego pisarskiego guru tytułu Mistrza Intrygi, bo ileż można zachwycać się jedną powieścią. Być może tym razem się uda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachwycać się można w nieskończoność, ale inne również można brać pod uwagę ;)

   Usuń
 12. Nie chyba nie dla mnie ta książki

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie przepadam za książkami, które mogą mnie przestraszyć, ale może kiedyś się przekonam i będę łaknęła tego typu literatury, wtedy na pewno sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na okładce jest podpowiedź - by w razie obaw nie czytać wieczorem ;)

   Usuń
 14. Pierwsze słyszę o tej książce, ale z tego, co czytam, widzę, że książka mogłaby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fabuła wydaje się być ciekawa. ;))
  Pozdrawiam! ;D

  OdpowiedzUsuń
 16. Po samym tytule i okładce nigdy bym się tą książką nie zainteresowała ale po przeczytaniu Twojej recenzji wydaje się więcej niż interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetna okładka i lubię takie połączenia różnych czasów, zapiszę sobie i się rozejrzę w bibliotece:)

  OdpowiedzUsuń