niedziela, 16 grudnia 2012

Po drugiej stronie

"Sen i śmierć"
A. J. Kazinski


Czym jest dusza? Istotą człowieczeństwa, tym co nas określa czy czymś nieokreślonym co stanowi największą zagadką ludzkości? Może wcale nie jest taka unikatowa i stanowi tylko pragnienie wyróżnienia gatunku homo sapiens nad innymi? Waży 21 gram? Ciało jest śmiertelne, dusza nie, więc co się z nią dzieje po śmierci człowieka? Wraca wraz z narodzinami w kolejnym ciele, zachowując świadomość wcześniejszych doświadczeń? Jak odpowiedzieć na te wszystkie pytania?

Porażka ... Można tak nazwać śmierć człowieka? Ale jeżeli jej się nie umiało zapobiec to jak określić taką sytuację? Niels Bentzon nieraz ratował ludzkie życie, jako negocjator stawał na pierwszej linii, jego zadanie zawsze miało jeden cel - uratować tego kto był zdecydowany by odebrać sobie to co najcenniejsze. Każde słowo, które zostaje wypowiedziane w takim momencie, liczy się tysiackrotnie, wystarczy moment nieuwagi, a śmierć zbiera swój plon. Co popycha ludzi by targnęli się na swoje życie? Powodów jest nieskończenie wiele, ale w danym momencie liczy się tylko jeden, ten konkretny. Co jednak kiedy samobójstwo okazuje się morderstwem? Skok z mostu był powodem śmierci Dicte, lecz sekcja odkrywa, że niedawno kobieta utopiła się, lecz ktoś przywrócił ją do życia. Co faktycznie kryje się za śmiercią słynnej duńskiej primabaleriny? Świat gwiazdy okazuje się o wiele bardziej mroczny niż ktokolwiek mógłby przypuszczać, ale czy tam należy szukać przyczyn ostatnich wydarzeń? A co z osobą, której słowa dopełniły dramatu na moście? Kim ona była dla Dicte?
Sen daje odpoczynek, chwile kiedy umysł odrywa się od problemów, co jednak kiedy go brak albo przynosi on ze sobą dawne koszmary? Dla jednych śmierć wydaje się końcem, dla innych początkiem czegoś nowego, ale są też i ci, szukający w niej rozwiązania tajemnic, jakie naznaczyły ich życie. Jak daleko można posunąć się by odkryć to co wydarzyło się w przeszłości? Żadna granica nie jest w stanie powstrzymać tego, kto żąda odpowiedzi od tych, którzy już odeszli, bo żywi nie są w stanie jej mu udzielić. Jedno wydarzenie może zaważyć na życiu człowieka, tak, że wraca do niego raz za razem, nie dając spokoju. Niels Bentzon musi odnaleźć człowieka, dla jakieego śmierć człowieka jest tylko metodą do uzyskania informacji, kolejny jego cel to osoba bliska negocjatorowi. Teraz liczy się każda minuta, ostateczna rozgrywka weszła w fazę końcową ... Czasem wiedza okazuje się większym przekleństwem niż jej brak ...

"Sen i śmierć" to kryminał, w jakim splata się zbrodnia z odwiecznym pytaniem co dzieje się człowiekiem gdy serce przestaje bić? Sensacyjny motyw sięga głęboko w ludzką duszę, granica pomiędzy normalnością, a szaleństwem jest bardzo cienka, czasem wchodzi się w świat koszmarów i obłędów dobrowolnie, ale gdzieś po drodze traci się z oczu kierunek i cel. Od tego momentu już tylko krok dzieli od zatracenia. Zbrodnia pozostaje nią bez względu na to w czym tkwi jej źródło, bo czyż można usprawiedliwiać odebranie życia komuś w imię własnych lęków? Duet pisarski A. J. Kazinski wykreował niezwykłą historię kryminalną, w jakiej suspens i wiara tworzą nastrój niepokoju oraz uczucia, że coś niezwykle istotnego wciąż umyka, a od czego już krok do odkrycia tajemnicy. Od pierwszej do ostatniej strony czytelnik podąża za głównymi bohaterami, z jednej strony towarzyszy im w tropieniu zbrodniarza, z drugiej w najbardziej osobistych dylematach. Czy uda się ująć mordercę i jakim kosztem? A co potem? Żyć tak jakby się nic nie stało czy doceniać to czego się jest uczestnikiem?Dziękuję za możliwość przeczytania książki  

27 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie muszę przyznać. Z chęcią bym troche przeczytał o tej duszy człowieka po śmierci, tym bardziej jak obok tego jeszcze kryminał:)
  Świetne połączenie, tak się przynajmniej wydaje :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te dwa elementy łączą się tej książce nierozerwalnie

   Usuń
 2. Intrygująca książka. Nigdy wcześniej jej nie spotkałam, ale muszę przyznać, że twoja recenzja bardzo kusi. Popytam o nią w pobliskiej bibliotece. Może akurat będą mieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci sami bohaterowie występują rónież w książce "Ostatni dobry człowiek"

   Usuń
 3. świetne zdanie "Czasem wiedza okazuje się większym przekleństwem niż jej brak ... "! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę książkę. Nie kupowałam w ciemno, gdyż uwielbiam pierwszą cześć czyli "Ostatani dobry człowiek". Uwielbiam ten pisarski duet i polecam każdemu .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czytałam I cz., dlatego wybrałam "Sen i śmierć"

   Usuń
 5. Wszystko brzmi tu bardzo intrygującą, aż chce się rozwikłać wszystkie te tajemnice. Chętnie po tę książkę sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznaje, ze zaciekawila mnie ta ksiazka i chetnie po nia siegne :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Oooo to zdecydowanie coś w moim guście. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna recenzja, a za książką koniecznie muszę się rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety książka nie jest dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czuję się zaciekawiona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podczas lektury zaciekawienie nie opuszczało mnie :)

   Usuń
 11. moze to smieszne co powiem,ale wydaje mi sie,ze dusza wraca wraz z narodzinami^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorzy również mają swoje zdanie w tym temacie ... :)

   Usuń
 12. aj, uwielbiam kryminały, w dodatku w takich klimatach, muszę dopaść tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mowi sie ze smierci i podatkow sie nie ominie. O smierci mozna poczytac a podatki splacic. Jak mysle o tym ze w opisie duza kwota wystapi w pit - ulgi pewnie nie bedzie zbyt wielu. Jak myslicie ze czy majac prywatna biblioteke jakie mam do zaplacenia podatek jezeli mam podjeta wspolprace z bibliotekami publicznymi?

  OdpowiedzUsuń